güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 9 min 5 ay

İnsan kaynakları alanında dünyaca ünlü başkan seçme ve yerleştirme firmalarından Wyser yaşanan tablonun yansımasını ölçümlemek üzere, Türkiye’deki firmalar da dahil Avrupa, Asya ve Amerika’daki 500’den fazla yönetici ile yaptığı özel araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Pandemide hangi dalların nasıl etkilendiği, yöneticilerin gelecek beklentileri, salgının şirketlere tesiri, firma ve markaların ayakta kalma stratejileri, yakın gelecekteki yetenek idaresi üzere çok sayıda parametrenin değerlendirildiği araştırmadan elde edilen datalar, gelecek yıllardaki yol haritasına da ışık tutacak nitelikte.

“Toparlanma lakin bu yılın sonunda gerçekleşebilir” dediler

Araştırmadan elde edilen sonuçlara nazaran firma yöneticilerinin yüzde 31’i, dünya genelindeki ekonomik toparlanmanın lakin 2021 sonunda tamamlanacağına inanıyor. Önümüzdeki 6 aylık süreçte işe alım gereksinimlerinin yüzde 58.9 olacağı saptanan araştırmada işe alınacak şahısların yüzde 65.3’ünün ise uzman durumunda çalışanlardan oluşacağı anlaşıldı. Araştırmadan elde edilen bilgilere nazaran şirketlerin yakın gelecekte muhtaçlık duyduğu yeni profesyonellerin uzmanlıklarının; yüzde 45.5’i Danışmanlık , yüzde 34’ü Satış ve yüzde 33.3’ü Araştırma alanında olacağı tespit edildi. Şirket yöneticileri pandemi devrinde muhtaçlık duyulan birinci 5 yeni öğrenme yetkinliği: Ahenk, Liderlik, Grup İdaresi, Dijital Hünerler, Duygusal Zeka olarak sıraladılar.

‘Ekonomik durum kötü’ diyenler yüzde 40

Ankete katılanların yüzde 40.6’ı, iktisadın durumunu hem Covid öncesinden hem de 2020 ilkbaharının ortalamasından daha berbat olarak değerlendirirken, yalnızca yüzde 11.8’i mevcut durumun 2020 ilkbaharından daha düzgün olduğunu ve Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana stabil bir biçimde düzeldiğini lisana getirdiler. İştirakçilerin yüzde 23.2’si ekonomik durumun 2020 ilkbaharından daha güzel olduğunu, lakin Covid-19 salgınından evvelki devirden daha makus olduğunu, yüzde 24.4’lük kesim durumun 2020 ilkbaharından bu yana stabil olduğunu lakin Covid-19 salgınından evvelki devirden daha berbat olduğunu düşünüyor.

Pandemi en çok moda bölümünü vurdu

Araştırma kapsamında yöneticilerin kanılarının hem yaşadıkları ülkelere nazaran, hem de faaliyet gösterdikleri bölümlere nazaran değiştiği anlaşılırken, bununla birlikte birçok araştırma da pandeminin birtakım bölümleri başkalarından daha fazla vurduğu, birtakım dallara de fırsatlar sunduğunu ortaya koydu. Ankete katılan yöneticiler, Asya ve Amerika’nın, öbür bölgelere kıyasla bu krizden daha başarılı bir formda çıkacağını da belirtirken moda bölümündeki yöneticilerin yüzde 64.3’ü pandemi devrinde işlerinin berbata gittiğini söyledi. Finansal hizmetler, sigorta ve bankacılığın 2020 ilkbaharı ve Covid öncesi ortalamalardan daha makus olduğunu lisana getirenler yüzde 50 olurken, dört şahıstan yalnızca biri toparlanmanın 2022’den evvel başlamayacağına inandığını vurguladı. 2021’in birinci çeyreğinde toparlanma olacağını düşünen yöneticilerin oranı yüzde 1.7, 2021 ilkbaharında güzelleşme olacağını düşünenler yüzde 13.1, 2021 yaz devri diyenler yüzde 26.1, 2021 sonu için düzelme olacağını öngörenler ise yüzde 31.8 olurken, toparlanmanın 2022’de olacağını lisana getirenler yüzde 27.3 olarak tespit edildi.

En iyimserler Amerika’daki yöneticiler

Pandeminin neden olduğu ekonomik krize karşı en optimist olanlar ise Amerika’daki yöneticiler oldu. ABD’li yöneticilerin yüzde 86’dan fazlası 2022’de Covid-19 ile uğraşmak durumunda kalınmayacağını düşünürken, bu oran Asya’daki yöneticilerde yüzde 74.5, Batı Avrupa’da yüzde 73 olarak ortaya çıktı. Araştırma sonuçları optimistlik hissiyatının da kesimler ortasında farklılık gösterdiğini gözler önüne serdi. Krizden daha az ziyan gören dallar, geleceğe de en optimist bakan iş kolları olurken, 2021 başlarında krizin biteceğini öngören yöneticilerin en yüksek Bilgi Teknolojileri (yüzde 45.7) ve Online Perakende (yüzde 38.5) olarak sıralandı.

Her 5 yöneticiden 1’i karamsar

Araştırma kapsamında yöneticilerin birçoğu pandemi öncesi periyoda yine dönülebileceğine inandığı anlaşılırken, yüzde 14’lük dilimdeki bir küme ise pandeminin şirketlerini etkilemediğini, yüzde 10’luk kısım ise Covid-19 sayesinde işlerinin arttığını söyledi. Pandeminin işlerini arttırdığını söyleyenler yüzde 10.6, nötr kaldığını belirtenler yüzde 13.8, evvelki krizlere kıyasla daha düşük olduğunu belirtenler yüzde 23.2, toparlanmaya müsait yüzde 45.8, önemli ve toparlanması imkansız diyenler ise yalnızca 6.7 olarak sıralandı. Öte yandan Batı Avrupa’da, krizin tesirinden kurtulamayacaklarına inanan şirketlerin oranı yüzde 8.2 olurken, bu oran Amerika ve Asya’da yüzde 1’in altında kaldı. Salgında en çok ziyan gören bölüm moda olurken, bu kesimdeki yöneticilerin yüzde 20’si, hiçbir şeyin eskisi üzere olamayacağını belirtti. Buna rağmen BT dalı yöneticilerinin yüzde 17.1’i pandemiden olumlu etkilendiklerini söylemesi araştırma sonuçlarında dikkat çekti. Covid-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan krizden en çok kazanan bölüm, iştirakçilerin yüzde 20’sine nazaran Online Perakende oldu.

Şirket büyüklüğü olarak bakıldığında, 50’den az çalışanı olan her 10 şirketten birinin ve de 50’den fazla çalışanı olan 20 şirketten birinin, pandemi kaynaklı kayıpları asla telafi edemeyeceği istikametinde bİr niyet olduğu ortaya çıktı. 500 ve 1000 ortasında çalışana sahip şirketlerde kalıcı kayıp oranı olduğunu söyleyenler ise yüzde 22.2 olarak dikkat çekti.

Yüzde 30’u ayakta kalmak için marjını düşürdü

Araştırmadan elde edilen bulgulara nazaran moda ve lüks eşya dalındaki şirketlerin yüzde 30’u, gelirlerinin yüzde 40’ından fazlasını kaybettiği ortaya çıkarken, perakende bölümündeyse iki farklı durum oluştu. Bir yandan yöneticilerin yüzde 15.4’ü şirket gelirlerinin yüzde 40’ından fazlasını kaybettiklerini belirtirken, bir yandan da perakende, gelirlerinin yüzde 25’inden fazlasını kaydeden en çok şirketin bulunduğu ikinci bölüm olarak tespit edildi. 100’den fazla çalışanı olan KOBİ’lerin krizle daha uygun çaba ettiği; yalnızca Yüzde 4.2’lik kısmının, gelirlerinin yüzde 40’ından fazlasını kaybettiği araştırma kapsamında anlaşıldı. Araştırma sonuçlarına nazaran şirketlerin neredeyse yüzde 30’u ayakta kalmak ismine marjlarını düşürürken, beşte birinden fazlası küçülmeye gitmek durumunda kaldı.

Eğitim öne çıktı

Yöneticilerin kısıtlamalar esnasında büyük bir değişimin gerçekleştiğini fark ederek kendilerini eğitme fırsatı buldukları da araştırma sonuçlarından yansırken, iştirakçilerimizin yüzde 62.3’ü bu fırsatlardan faydalandığını, yüzde 46.2’si bilhassa de bağlantı maharetlerine, yüzde 45.8’i dijital ve BT hünerlerine yüzde 39.5’i liderliğe yüzde 33.6’sı takım idaresine odaklandığını söz etti. Bahar kısıtlamaları esnasında kendini eğiten yöneticilerin oranı yüzde 70 olurken, bu yöneticilerin de yüzde 50’sinden fazlasının her hafta bunu üç günden fazla müddetle yaptığı anlaşıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir