güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 6 min 5 ay

Bugün hem hobi hem de ticari maksatlarla kullanılan dronelar her yaştan insanın en sevdiği teknolojik eserler ortasında yer alıyor. Fiyat aralığı geniş olan bu aygıtları alırken dikkat edilmesi gereken pek çok özellik var. Avrupa’nın açık orta bir numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, drone almak isteyenlere yardımcı olacak rehber niteliğinde bir liste hazırladı.

Bir devrin askeri gayeli kullanılan uzak aralıklı müşahede aracı drone’lar bugün tarımdan turizme dizi çekimlerinden belgesellere kadar pek çok alanda tercih ediliyor. Eser tanınan epey kullanmak isteyenlerin sayısı da buna paralel süratle artıyor. O denli ki evvelce uçurtma uçuran çocukların yerini bugün drone uçuran çocuklar almış durumda.

Lakin tıpkı başka elektronik aygıtlarda olduğu üzere drone uçurmak için de dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası var: En güzel drone nasıl anlaşılır? Başlarken nasıl bir drone almak ülküdür? Uçuş arası ve manzara kalitesi ne olmalıdır?

Mağazalarında 50 bin çeşit esere yer veren MediaMarkt Türkiye, bu tanınan aygıtı satın alırken merak edilenleri sizler için listeledi.

Hangi emelle alacağınıza karar verin

Drone’lar iki kategoriye ayrılıyor. Ticari dronelar ve hobi gayeli dronelar. Ticari hedefli dronelar daha profesyonel çekimlerin yapıldığı, yüksek imaj kalitesinin tercih edildiği sinema ve reklam üzere dallarda kullanılıyor. Ayrıyeten dronelar tarım yerlerinin belirlenmesi ve askeri emelli da bedellendiriliyor.

Hobi gayeli dronelar ise kişinin fotoğraf makinesi ya da görüntünün ötesine geçip daha eşsiz ve etkileyici imajlar yakalayabilmek için tercih ettiği eserler. Burada menzil ve uçuş aralığından çok manzara kalitesine bakılıyor.

Eğitim almadan başlamayın

Drone uçurmaya başlamadan evvel kısa bir eğitim almanızda yarar var. Birinci defa drone uçuracaksanız acemilik geçene kadar tekraren drone’un düşüp parçalanma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için başlarken daha kolay bir drone almanızı öneriyoruz. Başlarken 4K imaj kalitesi ve 30 dakika uçuş aralığı olan bir aygıt sizin için uygun bir seçim olmayacaktır.

Olağan ehliyet gerektiren drone’lar da var. 500 GR ve üstü tüm eserlerde ehliyet gerekiyor.

Satın almadan evvel uçuş müddetini araştırın

Drone alırken uçuş menziline, çekim kalitesine, uçuş müddetine, yanında verdiği ekipmanlara ve en kıymetlisi garantisine dikkat edilmesi değerli. Drone’larda uçuş mühletleri 10 dakika ile 30 dakika ortasında değişiyor. Uçuş uzaklığı ise 100 metreden başlayıp 7 kilometreye kadar çıkıyor.

Her droneda kamera var mı?

Dronelardaki en kıymetli ögelerden biri de aygıtla birlikte gelen kameralar. MediaMarkt raflarında satışa sunulan tüm eserlerde kamera var. Ayrıyeten termal kamera ve taşıma kapasitesi de fiyatı etkileyen başka ögeler.

Akıllı telefon yahut kumandayla denetim

Pekala tüm drone’lar Android ve iOS aygıtlarla uyumlu mu? Bu alacağınız aygıta nazaran değişiklik göstermekle birlikte MediaMarkt’ta satılan drone’ların tümü akıllı telefonlarla uyumlu. Giriş düzeyi aygıtlarda zati çoğunlukla telefon ile denetim var. Üst düzey aygıtlarda ise kumanda ile denetim yapılıyor. Bu aygıtların da tamamı akıllı telefonlarla da uyumlu. MediaMarkt’ta satılan tüm aygıtlarda da kamera bulunuyor. Yani manzara canlı olarak aktarılabiliyor.

Şarjı biterse ne olacak?

Diyelim ki fark etmediniz ve drone havadayken şarj bitti. İşte o vakit işiniz sıkıntı. GPS özelliği olmayan bir aygıt aldıysanız drone’un nereye düştüğünü bulmak sıkıntı. MediaMarkt’ta satılan tüm aygıtlarda GPS özelliği mevcut. GPS özelliği olmayan bir aygıt satın aldıysanız daima gözünüz ekrandaki şarj göstergesinde olsun. Üst düzey aygıtlarda Home Point özelliği sayesinde aygıtınızı şarjı azalmaya başladığında geri çağırabilirsiniz. Lakin kendisi direkt geri gelmez, çağırmanız kural.

299 liradan başlıyor

Drone’lar özelliklerine ve yanındaki ekipmanlara nazaran fiyatlandırılıyorç MediaMarkt mağazalarında başlangıç düzeyindeki drone’lar 299 liradan başlıyor. Fiyatlar aygıtın yetkinliğine ve kullanım maksadına nazaran 21 bin 199 liraya kadar çıkıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir