güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 4 min 6 ay

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Yöneticiliği; 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizm hastalığı hakkında yerleşmiş önyargılara ve yanlış bilgilere dikkat çekti. Otizm teşhisi konulan bireylere yönelik dışlayıcı ve damgalayıcı lisanla gayrette AİO’nun geçen yıl başlattığı “Öyle Söyleme!” hareketi de çok kritik bir rol oynuyor.

AİO Medikal Yöneticiliği, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde hastalıkla ilgili bilinmesi gerekenlere ve otizmli bireylerin maruz kaldığı ötekileştirici lisana karşı “Öyle Söyleme!” hareketinin kıymetine dikkat çekti.
Doğuştan gelen ya da ömrün birinci yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılık olarak tanımlanan otizme, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen birtakım hudut sistemi sıkıntıların yol açtığı düşünülüyor.

Ekonomik durum ya da çocuk yetiştirme üzere faktörlerle hiçbir münasebeti bulunmayan otizm spektrum bozukluğu, her coğrafyada, her toplumda ve ailede rastlanan bir rahatsızlık. Tedavide en kıymetli faktör ise erken teşhis. Erken teşhis ve yanlışsız bir yolla ağır olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde, otizmin belirtileri denetim altına alınabilmekte, hatta birtakım otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde öbür arkadaşlarından farklı kalmamaktadır.

Her 54 çocuktan birine otizm teşhisi konuluyor

İşte otizmle ilgili çarpıcı kimi bilgi ve bilgiler:

  • Her 54 çocuktan 1’inin otizm tanısı aldığı kestirim ediliyor.
  • Belirtileri birtakım ruh hastalıklarını andırsa da bir ruh hastalığı olmayan otizm, erkeklerde kızlara oranla 4.3 kat daha sık görülüyor.
  • Otizm spektrum bozukluğu teşhisli bireylerin bir kısmında, farklı seviyelerde zekâ geriliğine rastlanıyor.
  • Otizm spektrum bozukluğu teşhisli bireylerin yaklaşık 10’unda, çok güçlü bellek, müzik yeteneği vb. üstün özelliklere rastlanıyor.
  • Aşıların otizme neden olduğu savları gerçeği yansıtmıyor.
  • Otizm doğuştan gelen bir yetersizlik hasebiyle travma sonucu oluşmuyor.
  • Genel kanının bilakis otizmli bireyler saldırgan değildir, tam bilakis şiddete maruz kalmak açısından daha yüksek risk altındalar.

“Öyle Söyleme!” hareketi ile damgalamaya karşı çaba

Otizmde en az erken teşhis ve eğitim kadar toplumun bilinçlendirilmesi de büyük değer taşıyor. Otizmli bireyler ve yakınları önyargılar ve eksik bilgi nedeniyle muhakkak bölümlerce dışlanıyor ve olumsuz yaklaşımlara maruz kalıyor. AİO’nun geçen yıl başlattığı ve büyük dayanak gören “Öyle Söyleme!” hareketi de toplumda böylesi ötekileştirici lisan ve davranış kalıplarının değiştirilmesine ve farkındalık yaratılmasına yönelik uğraşlara öncülük ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir