güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 3 min 5 ay

Küresel pandemi sürecinin birinci yılını geride bırakırken kimi alanlarda gelişmeler dikkat çekiyor. Bilhassa sık sık yoğunlukları ile gündeme gelen sağlık kuruluşları pandemi hizmetleri dışındaki hizmetlerin sağlanmasında yer yer yetersiz kalabiliyor. Bu noktada sağlık hizmetine gereksinim duyan bireylerin ise yeni usullere süratle adapte olduğu gözleniyor.

Yapılan araştırmalar dijital sağlık hizmeti teletıpa olan ilginin giderek arttığını gösteriyor. 2020 yılında dünyada gerçekleşen toplam hastane ziyaretlerinin yüzde 5’i teletıp yoluyla gerçekleşirken, 2021 yılında dünya çapında 400 milyondan fazla online sağlık hizmeti gerçekleşmesi ön görülüyor; bu hacimde bir sağlık hizmetinin yaratacağı toplam pahanın ise 25 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Mevzu ile ilgili konuşan bulutklinik.com Kurucu Ortağı Ali Hulusi Ölmez; “ Sağlık hizmetleri bir manada küresel pandeminin yükünü en fazla çeken bölüm olarak ön plana çıkarken, medikal teknolojilerin de küresel manada bu üslup bir kriz senaryosuna hazır alanlardan biri olduğunu gözlemleme talihi bulduk bu süreçte. Küresel araştırmalar sağlık kurumlarına başvuran 10 hastanın yanlızca 2’sinin fizikî muayane gereksinimi olduğunu gösteriyor. Bu noktada pandemi şartlarının da ortaya çıkması ile insanların teletıp hizmetlerine ilgisinin artmasını doğal buluyoruz. Türkiye teletıp alanında küresel muadilleri ile kıyaslandığında sahiden değerli bir basamak kaydetmiş durumda. 2016 yılından beri bu alanda faaliyet gösteren bulutklinik.com olarak klinik ve hastanelerin hastaları ile online görüşmelerini sağlayan dijital altyapıya sahibiz. Buradan elde ettiğimiz tecrübe ile geldiğimiz noktada artık online görüşmeler dışında mutabakatlı laboratuvarlarımız vasıtası ile gerekli tetkikleri hastaların meskenlerinde gerçekleştirebiliyor ve tüm teletıp süreci boyunca azamî bilgi güvenliği sağlayabiliyoruz. Bu noktada konvansiyonel sağlık hizmetlerine kıymetli bir alternatif sunduğumuzu söyleyebiliriz.” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir