güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 6 ay

Türkiye’nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut, pandemi yılı olan 2020’deki evlilik trendlerini açıkladı. Armut.com’a yıl boyunca düğün ve ilgili servisler için gelen 49.847 talebin incelenerek hazırlandığı “Türkiye Evlilik Dosyası”nda yılın en çok tercih edilen evlenme teklifi yerlerinden, kına, nişan, düğün tertiplerine birçok husus ele alındı. Rapora nazaran en çok Temmuz ve Eylül aylarında teknede yahut yatta evlilik teklif edildi.

Armut.com bilgilerine nazaran, pandemiye karşın evlilik tekliflerinin en çok gerçekleştiği vakitler yaz ayları ve sonbaharın birinci ayları oldu. Evlilik tekliflerinin en çok yapıldığı 2020 Temmuz ayı geçen yıl birebir devrin sayılarını geride bıraktı.

Evlilik teklifleri geçen yılki üzere en çok teknede ve yatta teklif edildi. Kıyıda ve lazer gösterisi ile yapılan teklifler de en çok teklif edilen prosedürler ortasında yer aldı. Geçen yıldan farklı olarak listeye göl kenarında edilen teklifler girdi. Kırmızı ve beyaz güller ile yapılan teklifler de popülaritesini korudu.

Evlilik tekliflerinde en çok tercih edilen enstrüman keman, en çok tercih edilen nesneler ise balon, mum, konfeti ve havai fişek oldu. Bu sene Drone çekimi istenen teklifler de dikkat çekti.

Evlilik teklifinde vazgeçilemeyen görüntü Boğaz, yeni trend göl kenarı!

Evlilik tekliflerde en çok tercih edilen görünüm her sene olduğu üzere İstanbul boğazı oldu. Yükselen trend olarak göl kenarları dikkat çekti. Göl kenarı olarak tercih edilen tanınan yerlerden biri ise Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer alan Gölyazı oldu.

Pandemi nedeniyle kapanan sinema salonlarında ise şaşırtan bir formda teklif isteği sayısının arttığı gözlemlendi.

Kına ve nişan tertiplerine davetli sayısı 40 azaldı!

Pandemi, kına ve nişan tertiplerine tesirini göstererek fiyatlarda geçen seneye nazaran düşüş yaşanmasına sebep oldu. Kına tertiplerinde kalabalık davetlere talep azaldı. Nişan tertiplerinde da benzeri bir durum yaşanarak 40 ve üstü davetlinin bulunduğu tertiplerin geçen seneye oranla yüzde 40 azaldığı, yasakların gelmesiyle birlikte her geçen ay nişan davetlerindeki ortalama kişi sayısının azaldığı gözlemlendi. Geçen sene ortalama kişi sayısının 80’leri bulduğu davetlerin ortalaması 2021 yılında planlanan nişanlarda 38 şahsa kadar düşmüş durumda. Ayrıyeten 2020 yılının ikinci yarısı 100’ün üzerinde davetli planlayan bir talepte bulunulmadı.

Drone çekimleri taleplerinde büyük artış!

Pandeminin gösterdiği tesirin düğünlere yönelik talep sayılarına yansıdığı ve talep sayılarının toplamında yüzde 21 oranında düşüş yaşandığı gözlemlendi. Düğün tertiplerinde gelin hamamı, düğün pastası, düğün salonu, canlı müzik kümesi orkestra, kına ve nişan tertibi en çok düşüş yaşanan talepler olurken bir yandan havadan drone fotoğraf ve görüntü çekimi, nişan fotoğrafçısı, evlilik teklifi tertibi, kına ve nişan yerleri talepleri yılın en artış gösterenleri oldu. Düğün tertiplerinin maliyetlerinin en değerli olduğu ay Mayıs, en ucuz olduğu ay olarak Kasım olarak dikkat çekti.

Bu bilgiler ışığında evlenme maliyetinin 2019 yılına oranla üst fiyatları yüzde 10 artarken, alt fiyatları ise yüzde 4 azaldı. 2020 yılı bilgilerine nazaran tüm Türkiye’de evlenmenin maliyeti 40 bin ile 477 bin TL ortasında değişti.

Düğünlerin vazgeçilmezi olan düğün pastası, kuru pasta ve yemekli düğünlerin de pandemi nedeniyle daha az tercih edilmesinden ötürü 2019 yılına nazaran 15 düşüş yaşandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir