güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 4 min 7 ay

DEVA Partisi Sektörel Siyasetler Lideri Birol Aydemir yaptığı basın açıklamasında patates, soğan ve çeltiğin üreticilerden alınıp vatandaşa dağıtılmasını kıymetlendirdi. Aydemir, iktidar tarafından yapılan açıklamalarda söz edilen sayılardaki çelişkiye şu sözlerle dikkat çekti:

‘Çeltik üretimi kadar pirinç dağıtacağını söyleyen bir iktidar var’

“Çeltik üretimi kadar pirincin üreticiden alınıp dağıtılacağı söylendi. Yapılan yanlış anlaşılınca, 1 milyon 200 bin ton alınacağı söylenen patates 200 bin ton diye revize edildi. 200 bin ton patates dağıtılmayacağını da göreceğiz. Soğan ve pirincin de 40-50 bin ton civarında dağıtılacağını göreceğiz. Bu şunu gösteriyor: İktidar ne ürettiğinin ve elinde ne kaldığının farkında değil. Farkında olan bir iktidar bu kadar havada uçuşan sayıları söylem etmez. Vatandaşa çeltik üretimi kadar ücretsiz pirinç dağıtacağını söyleyen bir iktidarla karşı karşıyayız. İktidarın datalardan haberi yok.”

Aydemir, dağıtım sırasında oluşan izdihamı yoksulluğun göstergesi olarak niteledi:

‘Patates soğan milliyetçiliği yapıyorlar’

“TIR’lara bayraklar koyarak patates-soğan milliyetçiliği yapıp dağıtıyorlar. Kaymakamların, vali yardımcılarının çıkıp resmî açıklamalarını görüyoruz. Kilosu 1-1,5 TL olan patates-soğanın dağıtımındaki imgeler ülkemiz ismine utanç vericidir. Gerçek yoksulluğun en somut göstergedir.”

‘Üreticiden ziyanına patates alan iktidar, 5 kat fazlasını ithal etti’

“Patates-soğanlar üreticinin maliyetinin altında fiyata alındı. Maliyeti 90 kuruş ila 1 TL ortasında olan patatesin kilosu 60 ila 85 kuruşa alınıp dağıtıldı. Yani üreticiden ziyanına mal alındı. Birebir iktidar ithalatta ne yaptı? Patateste üreticiden aldığının 5 katı fazlasını ithal etti. Mevcut iktidar takviyeleri yerli üreticimize değil, yabancı çiftçilere veriyor.”

‘Fiyatlar fikir yanında olmaz, artınca hain ilan eder’

“Tarımda üretim bolluğu olduğunda fiyatlar çabucak düşer. Bu iktidar, fiyatlar düştüğünde de üreticinin yanında yer almaz. Fiyat yükseldiğinde ise geçen yıl olduğu üzere depolara baskın yapılır, üretici ve tüccar vatan haini ilan edilir. Sonra ithalat özgür bırakılır, fiyatlar düşer. Bu kısır döngü devam eder. Bunlar tarımda bir plan ve programın olmadığını gösteriyor.”

İktidarın çiftçinin yanında yer alması için öncelikle bir tarım bakanına sahip olması gerektiğini söyleyen Aydemir şu sözleri kullandı:

‘Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde bakanlar sekreter oldu’

“Gerçek bir tarım siyasetinin olması için gerçek bir tarım bakanının olması gerekir. Şu anda bir tarım bakanı var mı, yok mu diye sorabiliriz. Tarım bakanının yokluğu Cumhurbaşkanı için bir şey tabir etmiyor. Bu tam da cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin beklediği bir sistem. Aslında her şeye kendisi karar verdiği için bir bakana da muhtaçlık yok. O yüzden bakanlar sekreter oldular. Şayet bu ülkede planlı, programlı ziraî üretim yapılmasını istiyorsak evvel liyakatlı, işini bilen bir tarım bakanı atamalıyız. Bir tarım bakanına sahip olmalıyız. Sayın Cumhurbaşkanı da atadığı bu bakanı dinlemeli, ona kıymet vermeli. Lakin o vakit çiftçinin yanında yer alabiliriz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir