güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 7 min 5 ay

Egzama, epey yaygın ve çok sayıda kişiyi etkileyen bir cilt rahatsızlığıdır. Bilhassa çocuklarda görülen ve birtakım devirlerde alevlenen egzama, ömür kalitesini olumsuz tesirler. Alerji ve Astım Derneği Lideri Prof. Dr. Ahmet Akçay çocuklarda görülen şiddetli egzamanın polen mevsiminde alevlenebileceğini belirterek egzamayla ilgili ayrıntıları anlattı.

Egzama Nedir?

Egzama, atopik dermatit olarak da bilinen, her yaştan kişiyi etkileyen bir cilt meselesidir. Atopik egzama, egzamanın en yaygın halidir ve ailelerde görülme eğilimindedir. “Atopik”, egzama, astım ve saman nezlesi geliştirme eğilimini tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Kimi bireylerde yalnızca atopik egzama olabilir, lakin kimilerinde astım yahut saman nezlesi de olabilir. Atopik egzamanın en önemli özelliği, vakit zaman neredeyse dayanılmaz hale gelen ve uyku kaybına ve huzursuzluğa yol açan kaşıntıdır.

Egzamaya Ne Sebep Olur?

Egzama, çevresel ve genetik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Atopik egzamada kuru cilt, genetik olarak kusurlu bir cilt bariyerinden kaynaklanır. Egzaması olan şahıslarda cilt suyu tutamayabilir. Ayrıyeten, kimi günlük unsurlar, sabun ve deterjan üzere, cildi kurutur. Su ile gereğince dolmadığından cilt hücreleri ortasında boşluklar açılır. Bu, cilt bariyerinin olması gerektiği kadar tesirli olmadığı ve bakteri yahut tahriş edici unsurların daha kolay geçebileceği manasına gelir. Bunlar daha sonra egzama alevlenmelerinde kızarıklığa neden olan enflamatuar bir karşılığı tetikler. Egzamanın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, çok bağışıklık yansısının bu durumun oluşumuna neden olduğu belirlenmiştir. Birtakım çocuklarda besin alerjileri egzamaya neden olmada rol oynayabilir.

Egzama Belirtileri

Egzamanın belirtileri, bireyden şahsa büyük değişiklikler gösterebilir. Kimi çocuklarda egzama çok şiddetli olabilir ve tedavisi zorlaşabilir. Egzamanın tipik belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz:

Kuru cilt,

Bilhassa geceleri şiddetli olabilen kaşıntı,

Bilhassa ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde, bileklerde, uzunluğunda, göğsün üst kısmında, göz kapaklarında, dirsek ve diz kıvrımlarında ve bebeklerde, yüz ve baş derisinde kırmızıdan kahverengimsi gri lekeler,

Küçük, kabarık çıkıntılar,

Kalınlaşmış, çatlamış, pullu cilt,

Kaşınmadan ötürü hassaslaşan ve şişmiş bir cilt.

Egzama genel olarak 5 yaşından evvel başlar, ergenlik ve yetişkinliğe kadar devam edebilir. Kimi beşerler için periyodik olarak parlar ve sonra birkaç yıl boyunca bile bir mühlet düzelir.

Polenler, Egzamanın Alevlenmesine Neden Olabilir

Egzaması olan çocukların kıymetli bir kısmı, polen mevsiminde egzama alevlenmesi yaşayabilir. Bilhassa tedavisi güç egzaması olan çocukların bir kısmı polen mevsimine bağlı egzama alevlenmesi yaşayabilir. Bu kümedeki çocuklarda bir yahut birden fazla polene hassasiyet ve bahar alerjisi de sık görülür. Ayrıyeten, koyu ciltli çocuklar polen mevsiminde, açık derili çocuklara nazaran daha sık alevlenme yaşarlar. Bir yahut daha fazla polen tipine hassaslık, açık deri tiplerine nazaran koyu ciltli tiplerde daha yaygındır. Polen mevsiminde egzama alevlenmeleri olan çocukların geneli saman nezlesi ve koyu deriye sahiptir.

Atopik egzamalı hastalarda mevsimin değeri

Genel olarak, egzama belirtileri ortamdaki düşük neme (örneğin soğuk hava ve merkezi ısıtma) maruziyet nedeniyle cildin potansiyel su kaybına bağlı olarak kışın daha berbattır. Bununla birlikte, kimi hastalar ilkbahar ve yaz aylarında hastalık alevlenmeleri yaşamaktadır.

Atopik egzamalı çocukların hastalık şiddetinde mevsimsel değişiklikler yaşadıkları bilinmektedir; kış ayları egzama ciddiyetinin ekseriyetle arttığı mevsimlerdir. İlkbahar ve yaz aylarında egzamanın ciddiyetinin arttığı egzamalı çocuklar hakkında bilgi eksikliği vardır. Tedavisi güç egzamalı hastaların üçte birinde polen mevsiminde ve yaz aylarında egzama alevlenmesi olmaktadır. Yapılan bir çalışma sonucuna nazaran, bilhassa koyu cilt tipi olan çocuklarda, polen mevsiminde egzama alevlenmeleri daha sık yaşandığı ortaya çıkmıştır.

Egzama Bulaşıcı Mıdır?

Egzama, bulaşıcı değildir, bir bireyden bir başkasına bulaşmaz. Lakin egzama kalıtsal olabilir ve ebeveynlerinizden size gen yoluyla aktarılabilir.

Alerjik Nezle, Astım ve Egzama İrtibatı

Alerjik nezle ve astım ile atopik dermatit ortasında bir ilişki vardır. Bir ebeveynin alerjik nezlesi yahut astımı varsa, çocuklarının cilt sıkıntılarına sahip olma mümkünlüğü daha yüksektir. Bununla birlikte atopik dermatiti olan birçok çocuğun saman nezlesi yahut astım geliştirme mümkünlüğü yüksektir.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama belirtileri herkes için farklıdır. Birden fazla egzama tiplerinde belirtilerinin tedavisi için tetikleyiciyi bilmek gerekir. Egzama belirtilerini tedavi için yapabileceğiniz birtakım şeyler şunlardır:

-Durumu kötüleştiren tetikleyicilerden kaçınmaya çalışın. Cilt tepkisini kötüleştirebilecek şeyler ortasında ter, gerilim, obezite, sabunlar, deterjanlar, toz ve polen sayılabilir. Tetikleyicilerinize maruz kalmanızı azaltın.

-Düzenli bir nemlendirme rutini uygulayın.

-Doktorunuz ilaç verdiyse talimatlara uygun olarak kullanın.

-Deri enfeksiyonu belirtilerine dikkat edin.

-Etkilene bölgeye hassas davranın, ovalamayın, kaşımayın. Yumuşak ve nefes alabilen giysiler tercih ederek egzamanızı daha da kötüleştirebilecek tahriş edici, yün üzere, kumaşlardan kaçının.

-Daha kısa banyolar yahut duşlar alın ve sıcak su yerine ılık su kullanın. Banyodan sonra cildinizi yumuşak bir havluyla yavaşça kurulayın ve cildiniz hala nemliyken nemlendirici uygulayın.

-Yalnızca yumuşak sabunlar kullanın. Hafif sabunlar seçin. Antibakteriyel sabunlar daha doğal yağları giderebilir ve cildinizi kurutabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir