güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 6 min 5 ay

‘Tarih, 101 yıl evvel milletimizin eşsiz atılımına tanıklık etti’

“Tarih, tam 101 yıl evvel milletimizin eşsiz bir atılımına tanıklık etti. Bu duvarların gerisinde birbiriyle konuşan öğretmenler, çiftçiler, askerler, bürokratlar, din adamları, ticaret erbabı el ele vererek ülkemizi işgalden kurtardı. Savaş kurallarında her biri kendi kentinden gelen, kimliği ve fikirleriyle yöresini temsil eden bu mebuslar millet egemenliğini yaşattılar. Biz geçmişten aldığımız bu çok pahalı mirasa sahip çıkmak için buradayız. Bu miras, en güç koşullarda yılmadan uğraş etmenin mirasıdır. Bu mirasın orta yerinde ‘Milletin istiklalini, yeniden milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ şiarı yazmaktadır.”

‘Birinci Meclis, kimseyi halkın egemenliğinin üstünde görmeyenlerin mirasıdır’

“Bu miras savaş şartlarında bile gücünü ulusal egemenliğimizden alanların, haklılığını bu legal yerden tüm dünyaya duyuranların mirasıdır. ‘Egemenlik kayıtsız koşulsuz milletindir’ diyerek kimseyi halkın egemenliğinin üstünde görmeyenlerin mirasıdır. Ortak akıldan ve istişareden asla vazgeçmeyen bir kültürün mirasıdır. İşte bu miras, tüm fikirlerin rahatlıkla söz edilebildiği özgürlükçü Türkiye’nin ilham kaynağıdır.”

‘Çocuklarımıza adil, laik ve demokratik bir Türkiye bırakmak istiyoruz’

“Birinci Meclis binamızın önünde dimdik duruyoruz. Bu mirası yaşatmak ve çocuklarımıza ulaştırmak için buradayız. Tıpkı Birinci Meclis’te olduğu üzere, yeni idare sisteminin nasıl kurulacağını konuşmak için buradayız. Zira çocuklarımızın yüzüne bakabilmek için, halk egemenliğini yine tesis etmek için çalışıyoruz. Çocuklarımıza insan haklarının teminat altına alındığı, özgürlükçü, adil, laik ve demokratik bir Türkiye’yi miras bırakmak istiyoruz.”

‘Mevcut idare sisteminden de yöneten zihniyetten de kurtulmanın çalışmasını yapıyoruz’

“Keyfi idarenin daima krizlere yol açtığını görüyoruz. Bu krizlerin ülkemizi ve milletimizi yoksullaştırdığına şahit oluyoruz. Bunun için Gazi Meclisimizin onurunun kurtarılması gerektiğini biliyoruz. Kuvvetler ayrılığına ve hukukun üstünlüğüne dayanan bir Türkiye’yi inşa etmek için çalışıyoruz. Tek imzayla alınan keyfi kararlarla ülkemizi karanlığa sürükleyen mevcut idare sisteminden de ülkeyi yöneten zihniyetten de kurtulmanın çalışmasını yapıyoruz. İstikrarlı bir idare için yürütme yetilerini üstten aşağıya hakikat delege edeceğiz. Bakanlıklara daha çok yetki vereceğiz. Anayasanın yemin metninde yazdığı üzere, Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olmasını sağlayacağız.”

‘TBMM; milletin meskenidir, kalbidir’

“Tarih boyunca birçok badireler atlatan Gazi Meclisimizi, iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartmak zorundayız. Meclisimizi güçlendirerek yürütmeyi faal bir biçimde denetleyen bir kurum haline getireceğiz. Zira TBMM, milletin konutudur, milletin kalbidir. Temsil gücü yüksek olan organı güçlü kılmak parlamenter sistemin temeli olmak zorundadır.”

‘Ülkemizi güçlendirecek en değerli kavram adalettir’

“Kuvvetler ayrılığı yerini gücün tek elde toplanmasına bıraktıkça hukuka olan itimadın zayıfladığını görüyoruz. Adalet sistemimizdeki tüm çatlakları onarmak için yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını garanti almanın koşul olduğunu biliyoruz. Hukukun üstünlüğü sağlanmadan bir adım bile ileri gidemeyeceğimizi görüyoruz. Buradaki kürsüde Hüseyin Avni Bey’in dediği üzere ‘Cepheleri tutacak olan kanundur, adalettir’. Ülkemizi güçlendirecek en değerli kavram, adalettir.”

‘Savaş şartlarında dahi özgür tartışmadan taviz verilmemesi ibretliktir’

“Kurucu Meclisimizin savaş şartlarında dahi özgür tartışma ortamından taviz vermemesi ibret alınacak bir mevzudur. Fakat ortada geçen bir asır bizi daha ileriye taşımış değil. Savaşın ortasındaki hukuk hassasiyetini bugün maalesef bugün göremiyoruz. Güvenlik dertlerinin en yüksek olduğu devirde, bir istiklal çabasının verildiği devirde dahi bu Meclis’in çatısı altındaki özgür tartışma ortamını bugün göremiyoruz. Konuşan, hakkını arayan bir Türkiye istiyoruz. Bu hedefle söz ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm mahzurları kaldıracağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir