güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 6 min 6 ay

24 TV ekranlarında, Star müellifi Esra Elönü‘nün moderatörlüğünde yayınlanan Arafta Sorular programının bu haftaki konuğu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker oldu. Emekli amirallerin darbe imalı bildirisi ile ilgili açıklamalarda bulunan Eker, ‘Sizin tabirinizle amiral olmuş ’emir al’. 104 emekli amiralin yaptığı bildiri, neresinden bakarsanız bakın kepazeliktir.’ dedi.

24 TV’nin sevilen programı Arafta Sorular programının bu haftaki konuğu AK Parti Milletvekili Mehdi Eker oldu. Star müellifi Esra Elönü’nün sorularını yanıtlayan Eker, emekli amirallerin darbe imalı bildirisine de sert reaksiyon gösterdi.

İşte Eker’in o açıklamaları…

Mehmet Mehdi Eker: Ortaokulda 12 Mart, üniversitede 12 Eylül, bürokrasi ve çalışma hayatımda 28 Şubat sonrasında Milletvekili ve Bakan iken 27 Nisan, sonrasında 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü ve şimdide 4 Nisan. Bu bildiri hafife alınacak, görmezden gelinecek bir şey değildir. Hem yargı hem millet hepimiz bunun bir edepsizlik olduğunu, millet iradesine karşı bir meydan okuma olduğunu bizim kaydetmemiz lazım ve gereğinin yapılması lazım.

Esra Elönü: Gereği nedir?

Mehmet Mehdi Eker: Gereği öncelikle yargı yapacak. Bütün siyaset kurumu tavrını net ve açık bir halde ortaya koyacak. Ki yansılarını ortaya koyuyorlar, geceden beri bunu aşikâr ediyorlar.

Bu haddini bilmezliktir, bu haddi aşmaktır. 104 emekli amiralin yaptığı bildiri, neresinden bakarsanız bakın kepazeliktir.

“Kronolojiye baktığımızda, darbelerin birçoklarının bir milletlerarası tarafı olduğunu görürüz. Görmek isteyen görür.”

Esra Elönü: Buradaki Amirallerin emekli olduktan sonra “emir al” haline geldiklerini görüyoruz. Bu durumun memleketler arası bir tarafı var mıdır?

Mehmet Mehdi Eker: Kronolojiye baktığımızda, darbelerin birçoklarının bir memleketler arası tarafı olduğunu görürüz. Görmek isteyen görür.

Esra Elönü: Burada neyi görüyoruz? Sizin gördüğünüz nedir?

Mehmet Mehdi Eker: Buyruk al olanlar aşikâr ki Türkiye’nin gelişmesinden, bağımsız siyaset izlemesinden rahatsız oluyorlar. Burada bilhassa ironik olan bir durum var… Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de birçok memleketler arası güçle çeşitli seviyelerde gayret ettiği devirdeyiz. Yani “Mavi Vatanı” korumak için. Türkiye Cumhuriyeti bütün kurum ve kuruluşlarıyla bu çabayı veriyor ve bu gayretin ortasında bunu yapıyorlar. Bundan kim faydalanır? Bu soruyu soracağız ve bu soru sorulduğunda çıkan yanıtlar neyse odur.

“PKK terör örgütü ile FETÖ terör örgütünün kabloları birbirine bağlı ve bu kablolar tıpkı prizden güç alıyor.”

Mehmet Mehdi Eker: Terörle gayret konusunda da 15 Temmuz öncesi ve sonrasında da önemli bir fark var. FETÖ terör örgütünün birçok ögesinden bahsediyorum. Rütbeleri söküldü hepsinin, mahpusa atıldılar. Bu türlü bir ortamda, kanlı bir darbe teşebbüsünde bulunan bir terör örgütü ortamı var. Lakin silahlı kuvvetler bu olaydan sonra PKK terör örgütüne karşı yaptığı olaylarda çok daha başarılı oluyor. Buda bize şunu gösteriyor, PKK terör örgütü ile FETÖ terör örgütünün kabloları birbirine bağlı ve bu kablolar birebir prizden güç alıyor. Biz bunu gördük.

“Bu millet 15 Temmuz’da, vesayet heveslilerine büyük bir ders verdi. Gerekirse bir daha ders verir.”

Esra Elönü: Türkiye toprakları içerisindeki Amiral misyonu yapmış insanların şimdiye kadar Türkiye’yi tehdit eden ve Türkiye aleyhine olan bütün propagandalarda sessiz kalıp bugün bir bildiri yayınlamaları neyi gösteriyor?

Mehmet Mehdi Eker: Aşikâr ki bir yerlerden ya ilham alıyorlar ya da bir yerlere ilham vermeye çalışıyorlar. İkisinden birisi.

Esra Elönü: Pekala bundan sonraki süreçte?

Mehmet Mehdi Eker: Bundan sonraki süreçte demokrasi daha güçlenerek çıkacak. Ben ona inanıyorum, bu kaçınılmazdır doğal akış budur.

Hafıza kaybına uğramışlarsa o imajları tekrar açıp baksınlar. Bu millet 15 Temmuz’da, vesayet heveslilerine büyük bir ders verdi. Gerekirse bir daha ders verir.

“PKK, en büyük ziyanı Kürtlere vermiştir.”

Mehmet Mehdi Eker: PKK, en büyük ziyanı Kürtlere vermiştir. Kanlı bir terör örgütü. Kürtlerin örfüyle, geleneğiyle inancıyla, bedelleriyle bir ilişkisi yok. Zihniyeti büsbütün farklı. Zihniyetinin akraba olduğu şahıslar alışılmış ki de var. Lakin o biz değiliz, bizim niyetimiz değil bizim siyasi fikrimizde değildir. Münasebetiyle PKK, en büyük ziyanı kürtlere vermiştir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir