güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 5 ay

Cümbüş kesiminin pandemi sürecinde en fazla ziyan gören alanlardan biri olduğunu söyleyen Avrupa Cümbüş İdare Konseyi Lideri Ramazan Becer, “AVM’ler bu süreçte bizlere daha çok fazla takviye verdi. Lakin cadde mağazalarımız bu süreçte büyük bir fırsatçılığın altında eziliyor. Bırakın kira almamayı, fahiş oranda artırım yapıyorlar. Bizler 100 bin şahsa istihdam yaratan, 4 milyar liralık büyüklüğü olan bir bölümün kesimiyiz. Cümbüş yerleri kapandı lakin kira vermeye devam ediyor. Bizler iktisada takviye olurken, fırsatçılık yapan ve köstek olanlarla uğraş ediyoruz. Devlet tarafından bir düzenleme getirilmesini ümit ediyoruz” dedi.

Covid-19 salgınıyla birlikte 1 yılı aşkın müddettir kapıları kapalı olan cümbüş merkezlerinde sorunlar gün geçtikçe daha fazla artıyor. 100 bin bireye iş imkanı yaratan bölüm son periyodun en büyük kriziyle karşı karşıya. Kısmi olağanlaşma ile tekrar açılmış olan cümbüş merkezleri toparlanma sinyalleri verirken, alınan son kararla birlikte büsbütün kepenk indirmeye başladı. Birçok firma iflasın eşiğine geldi. Bu sürece en fazla etkiyi ise mağazalara yapılan fahiş oranda artırımlar yaptı. Cümbüş merkezlerinin kira ödemeye devam ettiğini lisana getiren Avrupa Cümbüş İdare Şurası Lideri Ramazan Becer, “Ciro yapamaz haldeyken, kira ödemeye devam ediyoruz. AVM’lerle uzlaşma sağladık. Onlar bu süreçte bizlere dayanak oldular. Lakin cadde mağazalarımız için mülk sahipleri kira istemeye devam ediyor. Hem de fahiş oranlarda. Birçok firma, mağazalarına milyon liralara varan yatırım yapmışken, kapatıp gidemiyor. Bu süreci fırsat olarak gören mülk sahipleri de artırım üstüne artırım yapıyor. Artırım ve kira sürekliliği için devlet tarafından bir regülasyonun gelmesini bekliyoruz” dedi. Tıpkı sorunun restoranlar ve cadde mağazalarında faaliyet gösteren öteki bölümler için de geçerli olduğunu kaydeden Becer, “Özellikle sirkülasyonu yüksek olan markalar için büyük sorun oluyor. Mülk sahipleri fırsata dönüştürmeye çalışıyor. Kimi yerlerin pahalarını bizler üzere markalar yükseltirken, devlet otoritesinin yasaklarına karşın, kira ödenmeye devam edilmesi istikrarsız bir yapıyı ortaya çıkarıyor” dedi.

4 MİLYAR LİRALIK KESİM GÜÇ DURUMDA

Düzenleme gelmezse cümbüş merkezleri güç durumda kalacağını söyleyen Ramazan Becer, “Binlerce bireye istihdam sağlayan yüzlerce işletmenin kepenk indirmesine, işini kaybetmesine sebep olacaklar. Bizler direnmeye devam ediyoruz” diye konuştu. Avrupa Cümbüş olarak, Flyzone, Wox ve Dumadum markalarının pandemiye karşın yatırıma devam ettiğini vurgulayan Becer, “Açıkçası kimse bu olağandışı durumun bu kadar uzayacağını planlamamıştı. Her kapalı olduğumuz ay, kira ödemeye devam ediyoruz. Bizler çalışanlarımızın da hakkını müdafaaya çalışırken, sıkıntı durumda kalıyoruz. Oyun-eğlence alanlarının Türkiye’de yıllık cirosu olağan vakitte 4 milyar TL, istihdam edilen kişi sayısı ise 100 bin kişi. Çok büyük bir pazar şu an direkt etkileniyor. Birinci kapanan dal biziz lakin mağduriyet büyüyor. Bu mevzuda bir düzenleme gerekiyor. Bizler Türk iktisadına takviye olurken, iktisadımızı ayakta tutmaya, hatta büyütmeye köstek vuranlarla da uğraş ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir